Porady

Zdrowa dieta dla seniora

Fot. Pixabay

W przypadku osób starszych sposób odżywiania wywiera szczególnie istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wielu seniorów nie stosuje jednak właściwej diety, uważając ją za zbyt skomplikowaną, nieskuteczną czy po prostu kosztowną. 

Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga zapobiegać chorobom i wspiera leczenie farmakologiczne. Niestety wiele osób starszych, opierając się na mylnych przekonaniach, nie stosuje zasad zdrowego żywienia.

„W moim wieku zmiana diety już w niczym nie pomoże” 

Sposób odżywiania się w ponad 60% ma wpływ na rozwój chorób dietozależnych. Nieodpowiednia dieta może latami nie dawać żadnych objawów – niejednokrotnie nie widać spustoszenia, jakiego dokonuje w organizmie (odkładająca się w tętnicach blaszka miażdżycowa, otłuszczenie narządów wewnętrznych, niewydolność trzustki). Dlatego tak ważne jest wykonywanie okresowych badań, które pozwalają wykryć te niekorzystne zmiany. 

„Zmiana diety wywołuje kłopoty trawienne” 

Wraz z wiekiem osłabia się funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a każda drastyczna zmiana jadłospisu może dodatkowo spowodować pogorszenie samopoczucia. Przykładowo taki problem pojawić się może po wizycie u lekarza, który zaleca: „Niestety cholesterol jest zbyt wysoki, proszę wyeliminować tłuste wędliny, masło, słodycze, jasne pieczywo, a częściej sięgać po warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste”. Nieprzyzwyczajony do takiej nagłej zmiany organizm „buntuje się” i funkcjonuje gorzej. To może budzić frustrację i przyczyniać się do powrotu do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych.

Korzystajmy z produktów sezonowych i pamiętajmy, że lepiej kupić mniejszy kawałek mięsa wysokiej jakości, niż większy tego mniej wartościowego. Tym bardziej, że wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie energetyczne (wielkość porcji powinna być ok. ¼ mniejsza niż 10 lat wcześniej), a wzrasta, jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne.

 

Skip to content