Choroby

Ból w dole brzucha u starszej osoby

Lek. Aleksandra Furmańczykna blogu Dr.Max w kolejnym wpisie opisuje jakie są przyczyny i jak zaradzić bólowi brzucha u starszej osoby. Ból w dole brzucha u osoby starszej może mieć przyczynę prostą do wyeliminowania lub świadczyć o chorobie. Obecność lub brak dodatkowych objawów pomaga w odnalezieniu przyczyny dolegliwości.

Ból w podbrzuszu może mieć różnorakie przyczyny, ale niektóre schorzenia występują częściej u seniorów. Część jest niegroźna i szybko można je wyeliminować, inne natomiast świadczą o poważnym stanie i konieczności szukania pomocy lekarskiej. Do najpowszechniejszych przyczyn bólu brzucha u starszej osoby należą choroby dróg moczowych, zapalenie uchyłków i ból brzucha po przejedzeniu.

  • Choroby dróg moczowych – to przede wszystkim one kojarzą się z bólami w podbrzuszu. Ból może być spowodowany zapaleniem pęcherza moczowego. Dodatkowo występujące objawy to trudności z oddawaniem moczu i krwiomocz. Osoby starsze często przechodzą zapalenie pęcherza moczowego z gorączką i zaburzeniami świadomości. Inne choroby dróg moczowych przebiegające z bólem w dolnej części brzucha, to np. ostre zatrzymanie moczu, odmiedniczkowe zapalenie nerek i kamica nerkowa. W dwóch ostatnich schorzeniach ból promieniuje z okolicy lędźwiowej do okolicy pachwin.
  • Choroba uchyłkowa okrężnicy i zapalenie uchyłków – w przebiegu tych chorób występuje ból w dolnej części brzucha, zwykle po lewej stronie. Często pojawiają się wzdęcia i zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia lub zaparcia na przemian z biegunką). W ostrym zapaleniu ból jest silny, pojawia się miejscowa obrona mięśniowa i gorączka.
  • Chociaż ból brzucha po przejedzeniu zazwyczaj lokalizuje się w jego górnej części, to u osób starszych objawy nie są jednoznaczne i oczywiste. Niestrawność z opóźnieniem może powodować ból w dole brzucha, co jest spowodowane przesuwaniem się ciężkostrawnych pokarmów zgodnie z perystaltyką jelit. Ten dyskomfort po dużym posiłku to tak naprawdę pojawiające się z czasem, przykre zaparcia.

Leczenie przyczynowe jest zależne od tego, co powoduje dolegliwości.

  • Przy infekcji pęcherza moczowego i odmiedniczkowym zapaleniu nerek konieczna jest antybiotykoterapia.
  • Na atak kolki nerkowej stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
  • W postępowaniu z chorobą uchyłkową i zapaleniem uchyłków ważna jest odpowiednia dieta. Przeciwbólowo można stosować paracetamol, a rozkurczowo – drotawerynę. W zaawansowanych przypadkach konieczna jest konsultacja z internistą lub chirurgiem!
  • W razie wystąpienia objawów związanych z przejedzeniem możesz sięgnąć po leki na niestrawność. Pamiętaj jednak o tym, że w tym przypadku najważniejsze jest unikanie posiłków powodujących dolegliwości, dzięki czemu nie będziesz musiał brać farmaceutyków na dokuczliwe objawy.

 

Więcej szczegółów: https://www.drmax.pl/blog-porady/bol-w-dole-brzucha-u-starszej-osoby-jakie-sa-przyczyny-i-jak-temu-zaradzic

 

 

Skip to content